Hírek

Aktuális témával, az energiahatékonysággal és a fenntartható környezettel foglalkozik a Science Cafe félévzáró programja. A Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatóság ismeretterjesztő sorozatának félévzáró alkalmán A jövő hőszigetelése: fejlett és „szuper” anyagok az épületeken túl címmel Lakatos Ákos egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék vezetője tart előadást május 6-án, szerdán 17 órai kezdettel a Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézóban.

Folytatódott a kuratóriumi látogatássorozat a Debreceni Egyetem szervezeti egységeinél, legutóbbi alkalommal a DE Szolnok Campus látta vendégül a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány delegációját. A találkozó középpontjába a campuson elvégzett infrastrukturális fejlesztések, a képzésbővítési lehetőségek és az egyetemi karokkal való további együttműködések álltak.

Nemcsak a gazdák munkáját könnyíti meg, hanem tudományos alapokra helyezi a fenntartható és stresszmentes állattartást az a precíziós technológia, amelyet a Debreceni Egyetem kutatói tesztelnek Kismacson. A szakemberek olyan, lábra szerelhető szenzorokkal monitorozzák az állományt, amelyek a szarvasmarha-ágazatban már bizonyítottak, de a kiskérődzőknél még nóvumnak számítanak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

A hazai tudományos élet több évszázados eredményeit, regionális sikertörténetét foglalja össze egy negyven poszterből álló kiállítás, mely a Magyar Tudományos Akadémia alapításának 200. és a Debreceni Akadémiai Bizottság fennállásának 50. évfordulója alkalmából nyílt az Emlékkertben. A tárlat célja, hogy bemutassa a kutatások és a tudományos élet képviselőinek társadalomformáló, sorsfordító jelentőségét.

A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár is csatlakozott a magyar kultúr- és tudománydiplomácia egyik bölcsőjének számító bécsi Collegium Hungaricum százéves múltját ünneplő tárlathoz. A DEENK különleges és ritkaságnak számító, a korabeli Bécset, valamint a collegium első éveit felidéző kötetekkel járult hozzá a kiállítás gazdag anyagához.

Folytatódik a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő előadás-sorozata. A téma ezúttal a középkori vallásosság, amelyről 2026. április 22-én, szerdán Ónadi Sándor, a DE Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola PhD-hallgatója tart előadást.

Bár a hőség elleni küzdelemben évtizedek óta a klímaberendezésekre támaszkodunk, az óriási energiaigényük mára fenntarthatatlanná vált. A Debreceni Egyetem kutatói egy ősi elvet, a víz párolgását gondolták újra és emelték világszínvonalú technológiává. A megoldás nemcsak környezetbarát, hanem drasztikusan, akár 60 százalékkal is csökkentheti az épületek hűtési költségeit. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

A rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény kifejlesztése közben elért eredmények és a további feladatok álltak a középpontjában annak a megbeszélésnek, amit a Taipei Medical University dékánhelyettese és a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának dékánja folytatott a cívisvárosban.

Bár a probiotikumok évtizedek óta a szövetségeseink, a legyengült immunrendszerű betegek számára eddig rejtett kockázatot hordoztak. Pfliegler Valter Péter nemzetközi együttműködésben talált megoldást arra, hogyan lehet „átprogramozni” az egyik legismertebb jótékony gombát, hogy az csak ott hasson, ahol kell. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

Első magyar kutatóként járt a norvég antarktiszi területhez tartozó Bouvet szigetén a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar docense. Radócz László egy nemzetközi tudományos expedíció tagjaként töltött két hetet a gleccserekkel borított szigeten, ahol eddig kevesebb mint 200 ember járt, kevesebben, mint a világűrben.